Usuwanie kurzajek– krioterapia
Jednym ze sposobów na usuwanie kurzajek jest krioterapia, a więc zniszczenie chorej lub zbędnej tkanki, dzięki niskiej temperaturze, tzn. od -21 do -5. W tym celu używa się ciekłego azotu, wcześniej zmiękczając kurzajkę 17 procentowym kwasem salicylowym. Wymrażanie kurzajek powoduje powstawanie pęcherzy, które często najgorzej odczuwane są na stopach, jeśli tam umiejscowiona jest kurzajka. Jeśli kurzajka występuje na obu stopach, wówczas nie zaleca się jej usuwania na z obu stóp naraz. Taki pęcherz po kilku dniach zamienia się w strup, który samoistnie odpada. Największą zaletą tej metody, jest to, że możemy krioterapię stosować samodzielnie. Możemy bowiem zakupić w aptece aplikator do usuwania kurzajek. Metoda ta powinna być jedną z pierwszych, w przypadku jeśli zmiany są jeszcze małe i się nie rozprzestrzeniły.
Elektrokoagulacja kurzajek
Usuwanie kurzajek w tym przypadku polega na wypalaniu, ścięciu białka, przy pomocy łuku elektrycznego. Ta metoda stosowana jest przy miejscowym znieczuleniu i w przeciągu kilku minut następuje usunięcie kurzajki. Po zabiegu usuwania, może powstać obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a nawet lekkie krwawienie. Tę metodę stosuje się w przypadku występowania niewielkich zmian. Czas gojenia uznaje się na okres do 3 tygodni, czasem mogą pozostać niewielkie blizny. Przy miejscowym znieczuleniu wykonywany jest także zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu kurzajki skalpelem. Wówczas miejsce zabezpieczane jest szwem i wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest to metoda nadal stosowana, jednak już coraz rzadziej. Zaleta jaka wysuwa się dodatkowo, przy tego rodzaju zabiegu, to fakt, że wyciętą kurzajkę możemy zbadać pod kątem histopatologicznym.
Laseroterapia – nowoczesna metoda usuwania kurzajek
Jest to metoda uznawana dziś, za najskuteczniejsza w walce z kurzajkami. Usuwa się ją przy pomocy wiązki zogniskowanego światła lasera, wyparowując w ten sposób zakażone wirusem komórki, nienaruszając zdrowej tkanki. Tutaj także stosowane jest znieczulenie, lecz zabieg nie należy do bolesnych i trwa zaledwie kilka minut. Kiedy zabieg zostanie zakończony, jest możliwość pozostania małego strupka, który szybko odpada. Zastosowanie lasera na miejsce występowania kurzajki, nie powoduje powstawania blizn. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu po upływie kilku tygodni. Cena takiego zabiegu waha się od 100 do 350 zł, w zależności od wielkości zmiany. O skutkach ubocznych lasera, właściwie nie ma mowy, warto jednak kontrolować, jak goją się pozostałości po kurzajce, w momencie kiedy zauważymy niepokojące zmiany, należy je skonsultować z lekarzem, który oceni co dalej robić. W większości przypadków nie zaobserwowano jednak, jakichkolwiek powikłań.