Próchnica choroba całego ciała

Próchnica to choroba atakująca zęby, ale skutki jej zaniedbywania są opłakane dla całego ciała. Mogą powodować bóle głowy i zatok, a nawet sprzyjać cukrzycy i problemom z układem krążenia. 99% z nas choruje, chorowało lub zachoruje na próchnicę. 98% dotykają problemy z dziąsłami. Są to dane zatrważające. Szczególnie problematyczne stają się w ostatnim czasie choroby przyzębia. Paradontoza jest rozpoznawana w stopniu zaawansowanym już u 20% pacjentów. – Zapraszamy na konsultacje lekarskie online

Próchnica chorobą śmiertelną?

W ustach człowieka znajduje się około 350 gatunków bakterii. W większości są niegroźne lub wręcz korzystne, a niektóre mogą powodować drobny dyskomfort, na przykład brzydki zapach z ust. Groźniejsze bakterie uszkadzają zęby i powodują stany zapalne dziąseł. Przy mocno zniszczonym uzębieniu, bakterie mogą dostawać się do krwiobiegu i atakować cały organizm, chociażby płuca, stawy czy nerw wzrokowy. Organizm będzie z nimi walczył poprzez odpowiedź immunologiczną, która jednak nie jest dla niego obojętna i prowadzi do powstania powikłań. W skrajnych przypadkach może to być bezpośrednio zagrażająca życiu sepsa.

Cukrzyca

Niezależne badania niemieckich i amerykańskich naukowców potwierdzają korelację pomiędzy występowaniem cukrzycy typu II a chorobami dziąseł oraz próchnicą. Co ciekawe, poziom cukru we krwi wyraźnie się zmniejsza po usunięciu problemów z zębami. Trzeba też wiedzieć, że cukrzyca powoduje trudności w leczeniu paradontozy, więc jest to problem powiązany.

Ciąża

W czasie ciąży pojawiają się czynniki ryzyka próchnicy, np. poranne mdłości połączone z wymiotami. Powstanie uszkodzeń zębów i rozwiniecie się próchnicy w tym czasie obniża wagę urodzeniową dziecka i jest czynnikiem ryzyka wcześniejszego urodzenia się dziecka.

Wady zgryzu

Nie można też bagatelizować wad zgryzu. Podawanie dzieciom posiłków w pozycji leżącej zaburza układ żuchwy i prowadzi do powstania wad, które z wiekiem tylko się pogłębiają. Próchnica we wczesnym wieku to z kolei ryzyko złego układu zębów. Podobne efekty daje nadużywanie smoczków. Poważne wady zgryzu często skutkują przewlekłymi bólami głowy.

Próchnica i stawy

Stan zapalny obecny przy próchnicy może pogarszać sytuację stawów objętych problemami reumatycznymi. Zepsuty ząb może w ten sposób spowodować problem chociażby z kolanami.

Dodaj komentarz