Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Żylaki, czyli poszerzone i wydłużone naczynia, które przyjmują kręty przebieg, dając charakterystyczny obraz uwypukleń lub pajączków naczyniowych na kończynach dolnych. Są manifestacją przewlekłej niewydolności żylnej, spowodowanej uszkodzeniem zastawek w żyłach lub niewystarczającą siłą mięśni podudzia. W momencie, gdy na naszych nogach zauważamy pierwsze zmiany warto już wtedy pomyśleć o wizycie u lekarza specjalisty. Do kogo się wybrać, jak do takiej wizyty się przygotować i czego się można po niej spodziewać, na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Phlebos z greckiego oznacza żyłę. Lekarz flebolog (https://www.kusnierczyk.pl/) to specjalista od diagnozowania i leczenia schorzeń dotyczących układu żylnego. Układ żył w kończynach dolnych dzieli się na powierzchowny i głęboki. Krew wpływa najpierw do układu żył powierzchownych, następnie do żył przeszywających, czyli tzw. perforatorów, które łączą żyły powierzchowne z głębokimi, potem do naczyń żylnych głębokich, skąd krew przeciwstawiając się sile grawitacji, płynie w górę do serca. Flebolog zajmuje się leczeniem niewydolnych żył na każdym z tych etapów: zakrzepicą żył głębokich, zakrzepicą żył powierzchownych, czyli żylakami czy niewydolnymi perforatorami. Do flebologa można udać się ze zmianami zarówno zaawansowanymi, które dają przede wszystkim niebezpieczne konsekwencje zdrowotne np. owrzodzenia żylne, jak również tymi wczesnymi jak teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe, które stanowią w większości problem natury estetycznej. Przybywa osób zmagających się z żylakami, szczególnie młodych, dla których efekt nie tylko zdrowotny, ale i kosmetyczny jest bardzo ważny, oraz starszych pacjentów z zaawansowanymi zmianami, dla nich żylaki mogą mieć przykre skutki zdrowotne. Dlatego też coraz więcej ośrodków zajmuje się  diagnostyką oraz leczeniem samych chorób układu żylnego. Najbardziej nowoczesne i wyspecjalizowane ośrodki znajdują się w większych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

Kiedy należy wybrać się na konsultację do flebologa?

Pierwsze objawy mogą nie być alarmujące. Ból, uczucie ciężkości nóg, opuchnięte stopy, kostki, podudzia, nieustające kurcze, któż z nas po całym dniu stania lub intensywnym wysiłku fizycznych tego nie doświadcza. Jednak jeżeli objawy się utrzymują, do tego na naszych nogach zauważamy niewielkie zmiany, charakterystyczne małe widoczne „żyłki” lub wyczuwalne pod skórą żyły to już najwyższy czas udać się z wizytą do flebologa. Nie należy zwlekać, gdyż żylaki mogą mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. W żyle, w której zalega krew może wytworzyć się zakrzep lub zator – tak oderwany fragment może zablokować przepływ w mniejszych lub większych naczyniach, w zależności, jakich jest rozmiarów i doprowadzić do zawału.

Jak przygotować się do wizyty u flebologa?

Wizyta nie wymaga specjalnych przygotowań. Trzeba pamiętać, że będziemy musieli zdjąć ubranie, aby uwidocznić zmiany na nogach, dlatego też praktyczną wskazówką może być wybór wygodnego odzienia.

Jak przebiega konsultacja u lekarza flebologa?

Flebolog podczas wizyty przeprowadza wywiad lekarski oraz badanie fizykalne. Będzie chciał znać wszystkie szczegóły dotyczące choroby, jakie objawy towarzyszą schorzeniu, kiedy się rozpoczęły, jakie mają nasilenie, jaki styl życia prowadzimy, czy cierpimy na inne choroby. Żylaki to jedynie objaw choroby niewydolnych naczyń żylnych, dlatego też tak ważne jest, aby nie zatajać żadnych informacji. Następnie przejdzie do oglądania i dotykania chorych nóg, aby jak najlepiej przyjrzeć się zmianom, ustalić ich zaawansowanie i przebieg. Na wizycie lekarz przeprowadza także badanie dodatkowe, jakim jest USG Dopplera. Dzięki niemu flebolog uzyskuje pełen obraz naszych żył. Jest to badanie obrazowe, wykorzystujące tzw. efekt Dopplera, umożliwiające prześledzenie przepływu krwi w naczyniach, ocenę prędkości przepływu oraz uwidocznienie, gdzie znajdują się nieprawidłowości w postaci zakrzepów czy zwężenia przepływu. Badanie jest niezbędnym elementem diagnostyki żylaków i pozwala ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego czy nie. Na wizycie dobierane jest optymalne leczenie, w zależności od stopnia zaawansowania zmian, mając na uwadze dobro i zdrowie pacjenta.

Na żylaki cierpi spora część społeczeństwa – w przeważającej ilości są to kobiety. Przypadłość ta jest uwarunkowana genetycznie, jeśli jedno z rodziców cierpi na niewydolność żył, istnieje 40% szans, że potomek będzie również cierpiał na żylaki, jeżeli oboje rodziców – wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia choroby naczyń żylnych wzrasta do 80-90%. Mimo przybywającej ilości flebologów oraz ośrodków leczenia schorzeń żylnych wiele osób zaniedbuje swój stan zdrowia, do specjalisty zgłasza się za późno, z zaawansowanymi zmianami. Szacuje się, że około 2% społeczeństwa polskiego cierpi na owrzodzenia podudzi, które są powikłaniem przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego też jeśli zauważymy nawet najmniejszą zmianę na nodze, warto udać się do lekarza flebologa, które zadba o nasze nogi, prawidłowo zdiagnozuje i zastosuje odpowiednie leczenie zachowawcze lub inwazyjne.

Dodaj komentarz