Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego ciała albo jego ustalonej części w odniesieniu do zapalenia, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy trzeba zrobić MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, dodatkowo także MRI. Wszystkie te badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na właściwą diagnozę a następnie skuteczne terapie.
Kolosalnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie dokładnych widoków z racji chociażby podania kontrastów i przglądania organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego konkretne elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale również analizie dużych obrażeń, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda ma także wady. Przede wszystkim może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są RTG albo USG. Istnieje ewentualność wykonania MRI prywatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie warto zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak prześwietla MRI?

W trakcie badania chory zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem nadaje fale radiowe które na drodze trafiają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje dane o strukturze organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd bardzo ważny jest wywiad i udzielanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz