Depilacja laserowa Gdańsk jest sposobem na usuwanie zbędnych włosków przy pomocy promieniowania, które generuje laser. Jest ono przyczyną niszczenia komórek macierzystych włosków zawierających w sobie melaninę, co powoduje ich wzmożone wypadanie. Zabieg powinien być powtarzany co najmniej kilka razy, co jednakże zapewnia największą jaka jest możliwa skuteczność depilacji. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega dokładnie depilacja laserowa i od czego zależne są jej efekty.
Na czym polega właściwie laserowe usuwanie owłosienia?
Depilacja laserowa, a tak naprawdę epilacja, jest nieinwazyjną metodą usunięcia owłosienia z użyciem wiązki laserowej. Wykorzystywanie emitującego ją urządzenia pozwala na dostarczanie do mieszków włosów właściwie wybranej dawki energii, która jest przyczyną zniszczenia zawartych w niej komórek. Zabieg może być przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej albo w gabinecie lekarskim.
Z uwagi na to, iż wiązka lasera odznacza się wybraną długością fali, może wnikać na określoną głębokość w skórze – na ogół jest to od 3 do 5 mm, bo to właśnie w tej odległości od powierzchni naskórka ułożone są cebulki włosów. Wiązka zostaje także nakierowana, dzięki czemu nie ulegnie ona rozproszeniu. Umożliwia to bardzo precyzyjne dozowanie, jak i podawanie niesionej z jej pomocą energii. Będzie ona bezpośrednio pochłaniana przez barwnik, który znajduje się we włosach, czyli melaninę (zawartą w komórkach macierzystych każdego z włosów). Melanina ulega wówczas podgrzaniu, co jest przyczyną jej rozpadu – to tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej.
Do najczęściej spośród stosowanych na dzień dzisiejszy, zaliczyć można lasery:
- rubinowy,
- diodowy,
- neodymowo-yagowy,
- aleksandrytowy.
Optymalną sytuacją będzie dobranie rodzaju lasera właściwie do fototypu skóry pacjenta, niemniej jednak w wypadku wszystkich spośród nich, najlepszym wyborem będzie laser neodymowo-yagowy, który ma długość fali na poziomie 1064 nm.
Depilacja laserowa to preferowane rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które nie mogą, albo nie chcą zastosować najbardziej popularnych metod na usuwanie zbędnych włosków. Zarówno epilacja mechaniczna, jak i golenie skóry, mogą wywołać podrażnienia i sprzyjają ich częstemu wrastaniu, będąc przyczyną także zapalenia mieszków włosowych, powstawania grudek i krostek, a nawet i przebarwień wraz z bliznami. Najbardziej agresywne działanie wykazują chemiczne kremy stosowane do depilacji, które mają za zadanie rozpuścić włosy. Zarówno taka metodą, ale i cieszące się większą popularnością golenie już kolejnego dnia są przyczyną odrastania kłujących i sztywnych włosków.
Depilacja nie powinna być oczywiście mylona z fotodepilacją, czyli z użyciem urządzeń IPL, które mogą niszczyć włosy z użyciem energii świetlnej. Niemniej jednak mimo dostępności domowych sprzętów IPL metody tej nie zaleca się ze względu na jej ważne wady, do których zaliczyć trzeba działanie na okolicę wokół włosów. Może to nie tylko być przyczyną sporego bólu, jak również uszkodzenia naskórka.
Depilacja laserowa – efekty zabiegów i jej skuteczność długoterminowa
Laserowe depilowanie włosów nie zapewni natychmiastowych efektów, gdyż włosy muszą mieć czas, aby wypaść, a poza tym na konkretnej powierzchni ciała za każdym razem znajdują się w różnorodnych stadiach rozwojowych. Dzięki czemu jedne mogą rosnąć, zaś inne wypadają – inaczej trzeba by było być skazanym na ich okresowe braki. Faza wzrostu, nazywana anagenową, trwa w zależności od wybranego obszaru na ciele od 4 do 8 tygodni. Dlatego celem zniszczenia cebulek włosowych na konkretnej powierzchni, zabiegi muszą być powtarzane.
O trwałości depilacji laserowej mówi się zwykle wtedy, kiedy po upływie pół roku od zakończonej serii zabiegowej włosy na potraktowanym obszarze nie będą już odrastały. Uważa się, iż efekty depilacji laserowej utrzymują się nawet do kilku lat.
Depilacja laserowa może nie być skuteczna, albo też mało skuteczna u osób mających jasne owłosienie, zwłaszcza siwym, rudym i blond, jak również tych mocno opalonych – zawarta w naszej skórze melanina może wówczas pochłaniać energię z lasera, co nie tylko powoduje zmniejszenie efektywności usunięcia włosków, ale doprowadza także do poparzeń na skórze.
Jeśli u pań usuwane będzie owłosienie androgenowe, czyli z miejsc występowania charakterystycznych dla męskiej płci (pośladki, pępek, okolice sutków, klatka piersiowa, wąsik, czy broda), włoski mogą także po pewnym czasie odrastać. Często jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych, zatem skuteczne rozwiązanie stanowi terapia wyznaczona przez odpowiedniego lekarza.
Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy i ile razy trzeba powtarzać zabiegi?
Promieniowanie lasera oddziałuje wyłącznie na cebulki włosowe w okresie ich wzrostu, dlatego celem uzyskania trwalszych efektów, zabieg musi być powtarzany z właściwą regularnością, która zostanie dopasowana do wybranego obszaru na skórze. W wypadku chęci usunięcia włosów z twarzy, są to na ogół cztery tygodnie, dla łydek będzie to odstęp pomiędzy zabiegami minimum 8 tygodni, zaś dla włosów na plecach – nawet do 12 tygodni.
Depilacja laserowa – jakie są przeciwwskazania, środki ostrożności, a jakie skutki uboczne?
Zabiegu laserowego usuwania włosów nie można przeprowadzać na skórze, podrażnionej, opalonej, uszkodzonej czy przesuszonej, jak również wrażliwej na ultrafioletowe promieniowanie poprzez niektóre zioła czy leki.
Istnieje również wiele przeciwskazań do wykonania zabiegu, do których można zaliczyć:
- ciążę i czas bezpośrednio po porodzie (biorąc pod uwagę wahania hormonalne),
- infekcje w obszarze, który poddawany jest depilacji,
- bliznowiec, albo świeże blizny w miejscach depilacji,
- fotodermatozy,
- choroby pęcherzowe skóry,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- choroba nowotworowa,
- padaczka,
- niekontrolowana cukrzyca,
- skłonność do posiadania przebarwień na skórze.
W czasie zabiegu nie tylko osoba obsługująca laser, ale też poddawana jego oddziaływaniu powinny nosić specjalistyczne okulary ochronne.
Jak właściwie przygotować się do wykonania depilacji laserowej?
Zabieg depilacji laserowej będzie wymagać właściwego przygotowania, aby był nie tylko w pełni skuteczny, ale także bezpieczny. Skóra powinna mieć jak najjaśniejszy odcień i być zdrowa.
Na miesiąc przed wykonaniem zabiegu trzeba zaprzestać:
- opalania się nie tylko naturalnego, ale też tego w solarium,
- wyrywania włosów – lepiej golić je z użyciem jednorazowej maszynki,
- stosowania kremów, maści, jak i innych kosmetyków zawierających witaminy A albo C, związki retinolu, antybiotyki, sterydy, kwasy organiczne na obszarze, który ma być poddany właśnie depilacji laserowej,
- przyjmowania jakichkolwiek preparatów z beta-karotenem,
- zażywania suplementów, ziół, jak i leków, które powodują nadwrażliwość naskórka na promienie słoneczne (między innymi leków antydepresyjnych, czy antybiotyków) – w wypadku zastosowania medykamentów zaleconych przez lekarza trzeba najpierw skonsultować z nim właśnie tego rodzaju ewentualność.