Najczęstsze przyczyna krwotoku z nosa?

Krwawienie z nosa może być uciążliwą i nawracającą dolegliwością. Krewa z nosa może być efektem istniejącej choroby lub też przyjmowanych leków. Wynika to z faktu, że błona śluzowa nosa jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa? Co zrobić, kiedy problem często się pojawia?

Dlaczego zdarzają się krwotoki z nosa?

Nos to jeden z naszych narządów zmysłu, który pełni kilka istotnych ról. W jamie nosowej powietrze, które wdychamy, jest ogrzewane i oczyszczane, błona śluzowa zaś posiada liczne receptory, które umożliwiają wyczuć średnio od 2500 do 5000 różnych woni. Dlatego też jama nosowa musi być dobrze ukrwiona. Sieć drobnych naczyń krwionośnych tworzy dwa sploty: splot Kiesselbacha znajdujący się w przednio-dolnej części przegrody nosowej oraz splot Woodruffa  w tylnej części bocznej ściany jamy nosa.

Badania wykazały, że aż w 60% populacji występuje krwawienie z nosa przynajmniej raz w życiu. Może mieć ono różne podłoże. W przypadku 10% pacjentów niezbędna jest interwencja lekarska. Zazwyczaj krwawienie z nosa jest niegroźne i nie pojawia się ponownie. W niektórych jednak sytuacjach przyczyną może być choroba przewlekła lub przyjmowane leki. Osoby, u których krwawienie z nosa pojawia się często, powinno skonsultować się z lekarzem. W DCG Centrum Medycznym we Wrocławiu przeprowadzane są specjalistyczne zabiegi, które skutecznie leczą częste krwotoki.

Krew z nosa – najczęstsze przyczyny

Najczęstszymi przyczynami krwawień z nosa, nawet w 70 – 75% są choroby ogólnoustrojowe:

  • Zaburzenia układu krążeniaw tym nadciśnienie, przewlekła niewydolność krążeniowa, miażdżyca naczyń;
  • skazy krwotoczne wrodzone takie jak hemofilia, czy małopłytkowość;
  • zaburzenia krzepnięcia nabyte w wyniku przyjmowania leków takich jak: heparyna, NLPZ, leki przeciwzakrzepowe, oraz wyniszczenie organizmu;
  • niewydolność nerek lub niewydolność wątroby;
  • choroby zakaźne – mononukleoza, odra, dur brzuszny.

Krew z nosa w 20-25% przypadkach pojawia się z przyczyn miejscowych, do których są zaliczane:

  • Przesuszenie jamy nosowej np. w okresie grzania kaloryferami w mieszkaniu.
  • Urazy w wyniku uderzenia, upadku, wdychania toksycznych substancji drażniących, zabiegów lekarskich przeprowadzanych w obrębie jamy nosowej, ale także w wyniku podrażnienia śluzówki przez „dłubanie w nosie”. Są to najczęstsze przyczyny krwawień z nosa szczególnie u dzieci, które nie są wynikiem choroby.
  • Stany zapalne – między innymi zapalenie zatok, ostry stan zapalny górnych dróg oddechowych, nawracające katary alergiczne.

Choroby wpływająca na funkcjonowanie jamy nosowej i zatok, to między innymi:

  • Choroby ziarninujące np. gruźlica, kiła, ziarniniakowatość Wegenera;
  • Nowotwory jamy nosowej, nosogardła i zatok;
  • Zanikowy nieżyt nosa;
  • ubytki w przegrodzie nosa.

Co zrobić, kiedy pojawi się krwotok z nosa?

Krewa z nosa może się pojawić niemal u każdego i w każdym wieku. W takiej sytuacji należy taką osobę uspokoić i posadzić w pozycji pochylonej do przodu z głową do dołu, by krew mogła swobodnie wypływać. Pod żadnym względem głowy nie wolno odchylać do tyłu. Krew spływająca do gardła może doprowadzić do zakrztuszenia się.

By zahamować krwotok z nosa można również położyć zimny okład na kark oraz nasadę nosa. Obniżenie temperatury spowoduje obkurczenie naczyń i zahamowanie krwawienia. Jakiś czas po zatamowaniu krwawienia, jednak nie od razu, można zastosować sól fizjologiczną lub wodę morską w kroplach do nawilżenia śluzówki nosa.

Krwawienie z nosa — leczenie

Metod leczenia krwawienia z nosa jest kilka. Zależnie od intensywności krwawienia, czy jest to pierwsze zdarzenie, czy takie sytuacje miały już miejsce wcześniej, oraz jaki jest ogólny stan pacjenta.

Najważniejsze jest zlokalizowanie miejsca krwawienia i jego przyczyny. W przypadku silnego krwawienia pierwszym działaniem kwestią  powstrzymanie krwotoku. Następnie, jeśli krewa z nosa nie pojawiła się w wyniku urazu mechanicznego, lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny.

Można wyróżnić kilka metod leczenia krwawień z nosa:

  • nieinwazyjne — koagulacja elektryczna, kauteryzacja chemiczna, tamponada przednia, tamponada tylna;
  • inwazyjne – chirurgiczne zamknięcie naczyń, odwarstwienie śluzówki nosa, embolizacja.

Dodaj komentarz