Choć wiele mówi się w mediach o treningach czy odchudzaniu, wiele osób jest zadowolonych ze swojej wagi, która na ogół mieści się w normie. Na skutek wielu czynników jak stres, siedzący tryb życia czy sięganie po tzw. śmieciowe jedzenie łatwo jednak jest ją utracić. Dlatego warto kontrolować swoją wagę – najlepiej robić to za pomocą odpowiednich wskaźników.
Czy Twoja waga mieści się w normie?
Chcąc upewnić się, czy nasza waga jest w normie, warto skorzystać z kilku wskaźników. Najpopularniejszym z nich jest BMI (ang. Body Mass Index), który oblicza się poprzez porównanie wzrostu do masy ciała. Wyliczyć pomoże go kalkulator BMI, który bez problemu znaleźć można w Internecie. Bardzo ważne jest jednak to, aby podać swój wiek: BMI dzieci, BMI młodzieży i BMI dorosłych różnią się pod kątem norm. Choć wskaźnik jest szeroko stosowany, nie należy do idealnych. Przede wszystkim dlatego, że masa ciała nie musi równać się otyłości, może także oznaczać rozbudowaną tkankę mięśniową. Dlatego też BMI sportowca nie będzie wypadać korzystnie, mimo że w rzeczywistości jego ciało będzie się zdrowo oraz dobrze prezentować.
Warto więc zastosować miarę WHR (ang. Weist-hip ratio), która oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Pomaga ona określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele (czyli w praktyce typusylwetki) oraz to, czy dana osoba ma nadwagę. Również w tym przypadku przyda się wirtualny kalkulator WHR, który wykona za nas działanie i zaproponuje interpretację wyniku.
Jest jeszcze jeden współczynnik, z którego dobrze jest skorzystać. Mowa o WHtR (ang. Waist to Height Ratio), który oblicza się poprzez zestawienie talii i wzrostu. Określa on przede wszystkim stopień otyłość brzusznej, która często występuje w społeczeństwie i uchodzi za bardzo niebezpieczną. Może ona prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dobrze więc znaleźć kalkulator WHtR, a następnie z niego skorzystać.
Na koniec dobrze wspomnieć o mało popularnym wskaźniku LBM (ang. Lean body mass), który określa stopień odżywienia organizmu. Robi to, różnicując masę tkanki tłuszczowej od masy tkanki beztłuszczowej (czyli kośćca, narządów wewnętrznych i tkanek aktywnych).
Jak utrzymać swoją wagę w normie?
Aby utrzymać swoją wagę w normie, warto poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Różni się ono w zależności od wieku, wagi, wzrostu, czy stylu życia. Wyznacza ono, ile powinno się spożywać dziennie kalorii, aby podtrzymać obecną wagę, schudnąć lub przytyć. Każdy z nas pożytkuje określoną liczbę energii w ciągu dnia, a kalorie stanowią paliwo do działania. Jeśli spożywamy ich zbyt wiele (dodatni bilans kaloryczny), wówczas dochodzi do zwiększania się masy tkanki tłuszczowej. Z kolei, jeśli dostarczamy ich mniej (ujemny balans kaloryczny), wtedy organizm zaczyna korzystać ze zmagazynowanego w ciele tłuszczu, co prowadzi do chudnięcia.
Bilans kaloryczny to tak naprawdę podstawa, aby w skuteczny sposób utrzymywać lub zmieniać swoją wagę. Jeśli dana osoba miała okres, kiedy go przekraczała (np. w święta czy wakacje), a chce zachować wagę, to powinno się na pewien czas zastosować ujemny bilans energetyczny. I na odwrót: jeśli na przykład za sprawą stresu i nadgodzin w pracy lub obowiązków zawodowych zaniedbała ona swój codzienny jadłospis i schudła, dobrze w takim przypadku postawić na dodatni bilans energetyczny i jeść nieco więcej.
Jest jeszcze kilka zasad, które wskazane jest mieć na uwadze, chcąc utrzymać sylwetkę:
- postawienie na regularną aktywność fizyczną, która wzmacnia cały organizm i przyśpiesza metabolizm,
- unikanie produktów przetworzonych, alkoholu, słodyczy oraz niezdrowych przekąsek,
- ograniczenie spożywania jedzenia na mieście, w zamian najlepiej jest samemu przygotowywać posiłki,
- dbanie o nawodnienie organizmu i spożywanie 2 litrów wody dziennie.
- Waga zawsze w normie
Osoba o odpowiedniej masie ciała ma w większości przypadków wyrobione odpowiednie nawyki, które pozwalają jej utrzymać wagę na danym poziomie. To bardzo korzystne dla organizmu, jeśli nie doświadcza on zbyt dużych jej wahań. Niestety, na skutek nieregularnych godzin w pracy czy stresującego trybu życia łatwo jest czasem tego typu nawyków się odczuć. Wagę zmieniać mogą również procesy starzenia się organizmu. To dlatego najważniejsze jest stałe monitorowanie swojej wagi, zaczynając od wyznaczenia swojego bilansu energetycznego. Dobrze jest także co jakiś czas sprawdzać swoją wagę, korzystając z takich wskaźników jak BMI i WHR oraz WHtR.
Odpowiednia waga to nie tylko atrakcyjna sylwetka, ale przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie. Osoby, których wskaźniki są w normie, powinny dbać o utrzymanie tego stanu rzeczy.