Obecnie na rynku dostępne są różne sposoby na zapobieganie niechcianej ciąży. Jednym z nich jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki antykoncepcyjne również różnią się od siebie, a na rynku mamy tabletki, które są jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe.
Czym się różnią tabletki jednoskładnikowe od dwuskładnikowych?
Jak już sama nazwa wskazuje, pierwsza różnica jest w składzie samej tabletki. Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa posiada jeden czynny składnik – progestaton – pochodną progesteronu, zaś tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa zawiera dwie czynne substancje, a mianowicie pochodną progesteronu oraz pochodną estrogenu.
Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe przede wszystkim hamują owulację, zwiększają lepkość śluzu w szyjce macicy, co buduje barierę nie do przebicia przez plemniki, co skutecznie chroni przed zapłodnieniem. Zaletą tego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych jest to, że mogą być stosowane przez kobiety, które nie chcą/nie mogą zażywać tych, które są dwuskładnikowe, jak i również przez kobiety, które karmią piersią, lecz chcą już się skutecznie chronić przed ciążą.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe również hamują owulacje, jak i również wpływają na endometrium, w którym dochodzi do zmian, w wyniku których błona macicy nie jest w stanie przyjąć komórki jajowej i pozwolić jej się zagnieździć.
Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe wymagają, by kobieta przyjmowała je codziennie o stałej porze dnia i godzinie. Jedynie wtedy są w stanie spełniać swoje zadanie.
W przypadku tabletek dwuskładnikowych nie jest wymagane zażywanie o tej samej godzinie, najważniejsze jest jedynie przyjmowanie ich codziennie.
Jak wybrać tabletki antykoncepcyjne?
Pierwszym krokiem do antykoncepcji hormonalnej, jaką są tabletki antykoncepcyjne, jest wizyta u ginekologa oraz szczery wywiad z lekarzem, który bierze pod uwagę wiek, stan zdrowia, choroby przewlekłe, ewentualnie zażywane leki. Może się zdarzyć, że lekarz zleci badania laboratoryjne krwi. Po analizie stanu zdrowia kobiety, lekarz dobierze preparat.