Biegunka u dziecka: co podać?

 

 

Biegunką określamy oddawanie wodnistego, płynnego lub półpłynnego stolca, więcej niż 3 razy na dobę. Wspomniana dolegliwość bardzo często występuje u małych dzieci. Na szczęście, w wielu przypadkach ustępuje po kilku dniach i nie wymaga wizyty w szpitalu. Sprawdź, co może przynieść ulgę Twojemu maluszkowi!

Jak poradzić sobie z odwodnieniem?

Niekiedy rozwolnieniu towarzyszą inne objawy, takie jak bóle brzucha, gorączka, nudności, wymioty, krew/śluz w stolcu, utrata apetytu. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia, dlatego bywa niebezpieczna. Aby temu zapobiec, należy szybko uzupełnić płyny. Zwykle infekcja nie wymaga pobytu w szpitalu, pod warunkiem, że wprowadzisz odpowiednie środki zaradcze. Dobrze sprawdzi się tutaj Dicoflor na biegunkę u dwulatka. Proponowany preparat przywraca gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, jednocześnie wzbogaca mikroflorę jelitową dziecka.

Jeśli zauważysz następujące objawy odwodnienia, natychmiast zasięgnij porady lekarskiej:

  • zwiększone pragnienie,
  • poszarzała skóra,
  • podkrążone oczy,
  • szybsze bicie serca,
  • zapadnięte ciemiączko,
  • brak łez,
  • wzmożone pragnienie,
  • suchość języka, ust i skóry,
  • skąpomocz (mniej niż 4 mokre pieluszki w ciągu doby u niemowlaka lub mniej niż 3 mokre pieluszki w ciągu doby u starszego dziecka).

Jak leczy się biegunkę?

Infekcja wirusowa ustępuje samoistnie. Z kolei biegunka bakteryjna wymaga wdrożenia antybiotykoterapii. Jeśli doszło do zakażenia pełzakiem czerwonki, lambdą lub Cryptosporidium parvum, lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwpasożytnicze.

Aby maluch szybciej wrócił do zdrowia, sięgnij po sprawdzone domowe sposoby. Dopilnuj, by Twoja pociecha piła dużo płynów. W ten sposób zmniejszasz ryzyko odwodnienia. Nie podawaj jednak soków owocowych i napojów gazowanych, aby nie zaostrzyć objawów. Lekarz może również zalecić napoje nawadniające, które zapewniają równowagę wody, cukru i soli. Niewielka ilość soli i glukozy ułatwia wchłanianie wody z jelit do organizmu.

Jeśli wydaje Ci się, że maluszek ma wzdęcia lub gazy po wypiciu mleka modyfikowanego albo krowiego, skontaktuj się z lekarzem. Doradzi, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak zapobiec biegunce?

Zastanawiasz się, jak uchronić dziecko przed biegunką? Niestety, jest to prawie niemożliwe. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko. Upewnij się, że Twoja pociecha dobrze i często myje ręce, zwłaszcza przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.

Regularnie czyść umywalkę i toaletę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Z tego powodu dobrze myj warzywa i owoce przez zjedzeniem. Staraj się trzymać maluszka z dala od rówieśników, którzy wymiotują lub mają biegunkę. Nie podawaj mu niepasteryzowanego (surowego) mleka ani potencjalnie skażonych pokarmów.

Probiotyki na biegunkę

Probiotyki to żywe kultury bakterii, które wpływają pozytywnie na układ pokarmowy. Niektóre badania wykazały, że wspomniane preparaty mogą zapobiegać, a nawet leczyć biegunkę, niezależnie od tego, czy ma charakter przewlekły, czy ostry. Mogą również przywrócić mikroflorę jelitową po antybiotykoterapii. Probiotyki zwiększają odporność, dzięki czemu organizm skutecznie walczy z bakteriami i wirusami, które mogą wywołać biegunkę. Zanim je podasz, skonsultuj się z pediatrą.

 

 

Dodaj komentarz